Organisation chart

How our department is structured.

Download our organisation chart (effective 12 December 2022) or scroll information below.

Note: 'a/g' means the person is acting in the role. 

Ministers

Minister for Resources and Minister for Northern Australia
Minister for Industry and Science
Assistant Minister for Manufacturing and Assistant Minister for Trade

Secretary

Chief of Staff

Dr Tanja Racic (a/g)
Chief of Staff

Resources and Strategy Group

Deputy Secretary

Divisions

Strategic Policy

Viv Johnson
Head of Division
Naomi Perdomo, Celia Gleeson (a/g)
Strategic and Budget Policy
Rebecca Kirkwood
Ministerial and Executive Enabling
Strategy and Projects

International, Trade and National Security

Dr Carolyn Patteson
Head of Division
Alison Drury
Trade and International
Andy Matz
National Security Engagement
James Pitman (a/g)
International Science and Resources

Analysis and Insights

Michelle Dowdell
Chief Economist
Wayne Calder
Economic and Industry Analysis
Kayelle Drinkwater
Data and Evaluation
Jeewantha Karunarathna
Resources and Energy Insights

Minerals and Resources

Anthea Long
Head of Division
Dan Quinn
Resources Strategy
Andrew Hutchinson
Critical Minerals Office
Matt Crawshaw
Mining

Oil and Gas

Shane Gaddes
Head of Division
Norelle Launcher (a/g), Catherine Kestevan (a/g)
Offshore Resources
Shane McWhinney
Northern Endevour
Graeme Waters
National Offshore Petroleum Titles Adminstrator
David Lawrence
Gas

Entities

Australian Radioactive Waste Agency (ARWA)

Sam Usher
Chief Executive Officer
David Osborn
Technical and Safety
Jodie Lindsay
Governance and Policy

Portfolio entities

Geoscience Australia

Chief Executive Officer

National Offshore Petroleum Safety and Environmental Management Authority (NOPSEMA)

Chief Executive Officer

Industry and Commercialisation

Deputy Secretary

Divisions

Manufacturing and National Reconstruction Fund (NRF)

Narelle Luchetti
Head of Division
Rebecca Manen
NRF Strategy
William Tan (a/g)
NRF Priorities
Tim Wyndham
Enabling Investment and Growth

Industry Growth

Deb Anton
Head of Division
Kris Browne (a/g)
Sector Development
Mark Weaver
Industrial Competitiveness and Strategy
Judith Blake
Future Transport and Infrastructure Policy

Sovereign Capability and Supply Chains

Donna Looney
Head of Division
Tim Wong (a/g)
Office of Supply Chain Resilience
John Krbaleski
Australian Industry Participation and MPFA

Commercialisation

Nick Purtell
Head of Division
Tara Oliver
Research and Development Tax Incentive
Sandra Roussel
Venture Capital and Entreprenurship
Tanya Blight
Office of Industry Innovation and Science Australia

Entities

Anti Dumping Commission

Isolde Lueckenhausen
Investigations
Jessica Casben
Strategy and Legal

Australian Building Codes Board

Gary Rake
Chief Executive Officer

Australian Space Agency

Agency Head
Dara Williams
Deputy Head of Agency
Chris De Luis
Office of the Space Regulator
Reece Biddiscombe (a/g)
National Programs
Chris Hewett
Space Strategy
Aude Vignelles (a/g)
Chief Technology Officer

Portfolio entities

IP Australia

Director-General

Industry Innovation and Science Australia

Mr Andrew Stevens
Chair

Science and Technology Group

Deputy Secretary

Divisions

National Measurement Institute

Chief Executive Office and Chief Metrologist
Dr Jan Herrmann
Physical Metrology
Tim Stobaus
Analytical Services
Dr Lindsey Mackay
Chemical and Biological Metrology
Bill Loizides
Legal Metrology
Lisa Hind
Strategy and Operations

Science

Janean Richards
Head of Division
Michele Graham, Shanan Gillies
Science Policy and Governance
Anthony McGregor
Research and Collaboration
Office of the Chief Scientist
Steph Gorecki Natik
Astronomy
Hayley Arbaut-Zaalen (a/g)
Science Strategy and Priorities Taskforce

Technology and Digital

Anthony Murfett
Head of Division
Emerging Technologies
Louise Talbot
Critical Technologies Hub
Camille de Burgh
Technology Growth
Lucas Rutherford
Digital Economy

Questacon

Jo White
Head of Division
Sally D'Addio (a/g)
Operations
Dr Bobby Cerini
Science and Learning

Portfolio entities

Commonwealth Science and Industrial Research Organisation (CSIRO)

Dr Larry Marshall
Chief Executive

Australian Nuclear Science and Technology Organisation (ANSTO)

Shaun Jenkinson
Chief Executive Officer

Chief Scientist

Dr Cathy Foley

Enabling and Business Services Group

Deputy Secretary

Divisions

Chief Finance Officer

Gavin McCosker (January 2023)
Head of Division
Erin Cockram
Financial and Shared Services
Michael Olive
Financial Management
Debbie Banerjee (a/g)
Budget Estimates and Costings

Chief Operating Officer

Head of Division
Deborah Miliszewski
Legal
Carina Konza (a/g)
People
Louise Perez
Communications
Sue Cattermole
Property and Protective Security

Chief Information Officer

Rebecca Lee
Head of Division
Steve Stirling
ICT Operations
Simone Boulding
Digital Strategy and Cyber Security
Andrea Cross
Digital Services for Business

Grants Delivery and Business Services

Sam Chard
Head of Division
Kimberly Shrives (January 2023)
Portfolio Program Delivery
Sally Bektas
Business Grants Hub
Kelley Wiggins
Enterprise Program and Probity Review Taskforce

AusIndustry

David Luchetti
Head of Division
Rebecca Lannen
Entrepreneurs' Programme
Claire Forsyth
Business Outreach and Engagement