Main navigation

Organisation chart

Main content area

Download the department's organisation chart [<1MB PDF] (effective from 23 November 2020) or view the structure below.

Ministers

Minister for Industry, Science and Technology
The Hon Karen Andrews MP

Minister for Energy and Emissions Reduction
The Hon Angus Taylor MP

Minister for Resources, Water and Northern Australia
The Hon Keith Pitt MP

Minister for Employment, Skills, Small and Family Business
Senator The Hon Michaelia Cash

Assistant Minister for Northern Australia Assistant Minister for Children and Families
The Hon Michelle Landry MP

Secretary
Mr David Fredericks PSM

Deputy Secretary - Elizabeth Kelly PSM

AusIndustry

Head of Division
Emma Greenwood
  • Portfolio Program Delivery
    Sue Cattermole
  • Entrepreneurs' Programme
    Rebecca Lannen
  • Business Outreach and Engagement
    Claire Forsyth
  • Research and Development Tax Incentive
    Kirsty Gowans

Digital Economy and Technology

Head of Division
Narelle Luchetti
  • Technology Growth and International
    Louise Talbot
  • Emerging Technologies
    Tim Bradley
  • National Security Engagement
    Justin Skelly

Questacon

Head of Division
Professor
Graham Durant
  • Operations
    Kate Driver
  • Science and Learning
    Dr Bobby Cerini

Small and Family Business

Head of Division
Peter Cully
  • Small and Family Business
    Gino Grassia

Australian Small Business and Family Enterprise Ombudsman
Kate Carnell

Deputy Secretary - David Williamson

Manufacturing

Head of Division
Chris Locke
  • Supply Chains
    Rebecca Manen
  • Industry Engagement
    Nick Purtell
  • Strategy Implementation
    Jo Mulder

Industry Growth

Head of Division
Bruce Wilson
  • Business Settings
    Jessica Carew
  • Industry Capability and Participation
    Donna Looney
  • Industry Development and Analysis
    Mark Weaver
  • COVID Response
    Kath Rowley

Science and Commercialisation

Head of Division
Janean Richards
  • Science Policy and Governance
    Michele Graham
  • International and Astronomy
    Steph Gorecki Natik
  • Commercialisation
    David Luchetti
  • Research and Collaboration
    Kate Cameron

Australian Space Agency
Dr Megan Clark
CEO

IP Australia
Mr Michael Schwager
Director- General
*Non Corporate Commonwealth Entity

Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO)
Dr Larry Marshall
Chief Executive
*Corporate Commonwealth Entity

Australian Building Codes Board
Neil Savery
Chief Executive

Australian Institute of Marine Science (AIMS)
Dr Paul Hardisty
CEO
*Corporate Commonwealth Entity

Australian Nuclear Science and Technology Organisation (ANSTO)
Shaun Jenkinson (A/g)
CEO
*Corporate Commonwealth Entity

Office of the Chief Scientist
Dr Alan Finkel
Chief Scientist

Office of Innovation and Science Australia
Dr Kate Cameron (A/g)

Deputy Secretary - Jo Evans

National Measurement Institute

Chief Executive Officer and Chief Metrologist
Bruce Warrington
  • Physical Metrology
    Dr Jan Herrmann
  • Analytical Services
    Tim Stobaus
  • Chemical and Biological Metrology
    Dr Lindsey Mackay
  • Legal Metrology
    Bill Loizides
  • Strategy and Operations
    Lisa Hind

International Climate and Technology

Head of Division
Kushla Munro
  • Clean Technology
    Paul Murphy
  • International Climate
    Gaia Puleston (A/g)
  • Technology Transition
    Katrina Maguire

Climate Change

Head of Division
Helen Bennett
  • Emissions Reduction
    Alannah Pentony
  • Climate Change Policy
    Chris Johnston
  • National Inventory Systems and International Reporting
    Rob Sturgiss PSM

Northern Australia and Major Projects

Head of Division
Anthea Long
  • Office of Northern Australia and Refresh Taskforce
    Linda Lee
  • Radioactive Waste Agency
    Sam Chard
  • Major Projects
    Matt Cranshaw
  • Critical Minerals Facilitation Office
    Andrew Hutchinson

Northern Australia Infrastructure Facility (NAIF)
Chris Wade
CEO
*Corporate Commonwealth Entity

Climate Change Authority
Brad Archer
CEO
*Non Corporate Commonwealth Entity

Clean Energy Regulator
David Parker
Chair and CEO
*Non Corporate Commonwealth Entity

Clean Energy Finance Corporation
Ian Learmonth
CEO
*Corporate Commonwealth Entity

National Wind Farm
Commissioner
Andrew Dyer

Australian Renewable Energy Agency
Darren Miller
CEO
*Corporate Commonwealth Entity

Deputy Secretary - Sean Sullivan

Resources

Head of Division
Paul Trotman
  • Resources Strategy
    Dan Quinn
  • Offshore Resources
    Marie Illman
  • Onshore Minerals and Energy
    David Lawrence
  • Northern Endeavour Taskforce
    Shanan Gilles
  • National Offshore Petroleum Titles Administrator
    Graeme Waters

Gas Taskforce

Head of Division
Michelle Croker
  • Gas
    Lesley Dowling

Liquid Fuels Taskforce

Head of Division
Shane Gaddes (A/g)
  • Liquid Fuels
    Tim Wyndham

Electricity

Head of Division
Rachel Parry
  • Electricity Markets
    David Blowers (A/g)
  • Transmission
    Paul Johnson
  • Transition
    James White
  • Energy Governance
    Leonie Horrocks

Energy Efficiency

Head of Division
Duncan McIntyre
  • Residential Energy Efficiency
    Penny Sirault
  • Industrial Energy Efficiency
    Alistair Sherwin
  • Energy Security and International
    Martin Squire

National Offshore Petroleum Safety and Environmental Management Authority (NOPSEMA)
Stuart Smith
CEO
*Corporate Commonwealth Entity

Geoscience Australia
Dr James Johnson
CEO
*Non Corporate Commonwealth Entity

Snowy Hydro Limited
Paul Broad
CEO
*Government Business Enterprise

Deputy Secretary - Luise McCulloch

Strategic Policy Division

Head of Division
Jane Urquhart
  • Strategic Policy
    Lila Oldmeadow
  • Trade and International
    Alison Drury
    Overseas Counsellor Network
  • Ministerial Liaison and Governance
    Giorgina Strangio

Analysis and Insights

Chief Economist
Russell Campbell
  • Evaluation and Research
    Nicole Mitchell
  • Economic and Industry Analysis
    Wayne Calder
  • Data and Policy Design
    Kayelle Drinkwater
  • Resources and Energy Insights
    Jee Karunarathna

Corporate and Digital

Chief Finance Officer
Rob Hanlon
  • Financial Management
    Erika Taduran
  • Portfolio Budget, Accounting and Financial Policy
    Mike Olive
  • Operations and Service Delivery
    Rachel Harris
  • Business Grants Hub
    Jennifer Kay
Chief Operating Officer
Kylie Bryant
  • Legal, Audit and Assurance
    Kristy-Lee Coker (A/g)
  • People
    Nathan Hannigan
  • Communications
    Virginia Cook
  • Property and Protective Security
    Camille de Burgh
Chief Information Officer
Rebecca Lee
  • ICT Operations
    Steve Stirling
  • ICT Strategy and Departmental Systems
    Simone Boulding
  • Business Systems
    Andrea Cross

Corporate COVID Response
Mike Holberton

Anti-Dumping Commission
Dale Seymour

Last updated: 23 November 2020

Content ID: 12796